M1 L1 Pierwszy Program

Pewną tradycją programistyczną podczas nauki nowego języka programowania jest utworzenie tzw. programu „Hello World”, który ma wypisać taki powitalny tekst na ekranie. Trudność takiego zadania polega bardziej na zainstalowaniu i skonfigurowaniu środowiska programistycznego niż złożoności samego programu. Może posłużyć ona jednak jako przykład różnic między językami programowania. Przykładowo, instrukcja służąca wypisaniu napisu „Hello World” w trzech różnych wersjach może wyglądać następująco:

  • print(‚Hello World ‚)
  • console.log(„Hello World”)
  • cout << „Hello World”

Jak widać, nawet proste komendy mogą wyglądać zupełnie inaczej i być niezrozumiałe dla ludzi korzystających z innych języków. W celu bardziej uniwersalnego przestawienia takich instrukcji stosuje się czasem tzw. Pseudokod. Nie jest to faktyczny język programowania, a jedynie opisanie wykonywanych operacji z użyciem języka (prawie) naturalnego np.

Wypisz(„Hello World”)

ObliczPierwiastek(liczba)

Pseudokod nie ma żadnej formalnej struktury ani składni, co pozwala na jego późniejsze dostosowanie do konkretnego języka programowania. Jest to przydatne głównie dla początkujących, którzy nie potrafią jeszcze „myśleć” w danych języku. Dla ekspertów przychodzi to naturalnie i pseudokod może być jedynie dublowaniem kodu – szczególnie iż dysponują oni znacznie bardziej zaawansowanymi narzędziami do planowania pracy.

Poniższy kurs może w niektórych miejscach korzystać z pseudokodu, zakładając iż kursant przełoży go na praktyczny język programowania (domyślnie Python) w celu wykonania zadania.